KUCHYŇSKÉ DIGESTOŘE


 

VÝKON


Při výběru digestoře je jeden z nejdůležitějších parametrů výkon digestoře. Podle velikosti kuchyně lze určit potřebný výkon digestoře. Vynásobením šířky, délky a výšky získáte objem místnosti. Vynásobením objemu osmi, což je koeficient pro kuchyně, získate hodnotu výkonu digestoře. Tento výkon by neměl odpovídat maximálnímu výkonu digestoře, ale výkonu, kdy není rušivě hlučná (do 55 dB). 


 

Digestoře s nižším výkonem 200-400 m3/hod vhodné pro kuchyňské kouty do 12 m2, napřiklad podvěsné, vestavné.
Digestoře s vyšším výkonem 400-600 m3/hod vhodné pro kuchyně do 20 m2.
Digestoře s vysokým výkonem 600-800 m3/hod vhodné pro kuchyně až 30 m2.
Digestoře se špičkovým výkonem 800-1000 m3/hod vhodné pro kuchyně spojené s obývacím prostorem až do 40 m2.  

 

 

HLUČNOST


Hranice pro "tichou digestoř" je hlučnost 55 dB. Nejmodernější digestoře jsou vybaveny aktivním potlačením vznikající hluku. Systém zaznamenává mikrofonem vzniklý hluk digestoře a následně vytvoří doplňující inverzní zvukovou vlnu, která vyruší vlnu původní a eliminuje se tím hluk při sacím výkonu 260m3/hod na 35dB(A). Tato hladina hluku odpovídá šepotu, či relativnímu klidu v sále divadla.


 

Výsledkem použití této technologické novinky je snížení hluku o celých 13dB(A) a zároveň snížení frekvence na příjemnější nižší frekvenci, které jsou pocitově vnímány jako méně rušivé

 

 

POTRUBÍ K DIGESTOŘI


Digestoře mají nejčastěji výstup na potrubí o průměru 125mm nebo 150mm. Redukovat výstup na menší průměr není vhodné, dochází tím ke ztrátám až 50% výkonu a zvyšuje se hlučnost. Pro odtah doporučujeme hladké plastové potrubí, nikoli ohebné hadice, které jsou hlučnější a usazují se v nich nečistoty. Dále je vhodné volit přímou trasu bez zbytečných ohybů.


 

Při výkonu digestoře 750 m/3 odváděný vzduch proudí rychlostí 15 m/s. To znamemá že potrubí o délce 5m překoná za 0,33 vteřiny. Proto je třeba odváděnému vzduchu klást co nejméně překážek. Obrázek níže ukazuje zvýšení ztrát v potrubí při použití většího počtu ohybů s digestoří o výkonu 650m3/hod.

 

 

 

ZPĚTNÁ KLAPKA K DIGESTOŘI


Do potrubí napojeného na odtahovou digestoř je třeba zasunout pachutěsnou zpětnou klapku. Ta zabrání zpětnému proudění pachů a studeného vzduchu.


 

Pachutěsná zpětná klapka KPK

Zamezuje pronikání nežádoucích pachů.
Eliminuje kondenzaci v potrubí.
Znemožňuje průnik nežádoucího hmyzu.
Zabraňuje prostupu studeného kouře.
Snižuje přeslechový hluk.

Správné umístění pachutěsné zpětné klapky v kruhovém potrubí. Při poklesu tlaku se klapka těsně uzavře díky permanentnímu magnetu. Pomocí magnetu a šroubku lze nastavit uzavírací a otevírací tlak klapky. Konstruována pro přímé zasunutí do větracího potrubí o průměru 80 až 200 mm.

 

 

ÚDRŽBA DIGESTOŘE


Údržba digestoře zahrnuje očištění digestoře od povrchové špíny a mastnoty. S mastnotou si nejlépe poradí speciální čističe na mastný povrch. Nelakované povrchy digestoří doporučujeme ošetřovat přípravky k tomu určenými, aby nerezový povrch zůstal stále jako nový. Dále je nezbytná péče o filtry. Odtahové digestoře používají tukové filtry a digestoře využívající recirkulaci obsahují filtry uhlíkové.


 

Pára a tuk z vaření vniká do digestoře skrze kovové tukové filtry, které odstraní z odvětrávaného vzduchu tukové částice, aby se nedostaly do motoru. Kovové tukové filtry jsou omyvatelné. Doporučujeme filtry umýt v myčce na nádobí po každých 100 hodinách provozu. Lepší digestoře samy na zanesení filtrů upozorní. Textilní tukové filtry, které naleznete jen u levných digestoří je potřeba častěji kontrolovat a měnit za nové.

Uhlíkové filtry používají digestoře, které nejsou připojené na žádný odtahové potrubí. Standardní doba, po které je potřeba vyměnit uhlíkové filtry za nové, je 200 provozních hodin. Že je potřeba vyměnit uhlíkové filtry poznáte snadno - začnete cítit, že digestoř již nefiltruje pachy. Uhlíkové filtry běžně vydrží rok používaní.

 

Kontaktujte nás a my se vám ozveme